Suvi on lahe!

Ema Nadežda rõõmustab väga toreda suve üle, mil tema lapsed on saanud palju uusi kogemusi, osaleda erinevatel sündmustel ning mis kõige tähtsam – saanud veelgi paremateks sõpradeks teiste lastekülas elavate perede lastega. Lapsed on suve jooksul muutunud avatumaks, õppinud võtma vastutust oma tegude eest ning küpsenud ka isiksuslikul tasandil. Kogu pere teenis kohvikupidamisega taskuraha ning vanim perepoeg sai suvel eriti vahva ja põneva kolmepäevase isaks olemise kogemuse.

Juulikuus toimus Narvas keraamikapäev, millest võttis osa ka ema Nadežda pere. Poiste oma kätega tehtud armas liblikas kingiti emale. Lisaks käsitööle sai sel päeval näha ka vahvaid keskaegseid tantse.

Traditsioonilisel kalurite päeval said pere lapsed ägeda kohvikupidamise kogemuse. Oma tööga teenitud taskuraha õpetas lastele, et mitte midagi siin ilmas ei saavutata ilma tööta.  Lapsed nägid tõesti vaeva ja valmistasid kohvikusse ema abiga nii soolaseid kui magusaid suupisteid. Eriti vahvad nägid välja lillekujulised pitsad.

Päeva lõpuks olid kõik väsinud aga väga õnnelikud ning uhked selle üle, et külalisi käis kohvikus rohkelt ning kiidusõnu jagati ka pere kõige pisematele.  Eriti õnnelikud oldi selle üle, et esimene oma tööga teenitud taskuraha võidi nüüd uhkusega enda hoiupõrsasse panna, ootama  aega, mil kogutud raha mõne unistuse täitmiseks kasutada.

Väsitavad tööpäevad selja taga, sai pere koos puhata ühes Lõuna-Eesti armsas talus, külastada kohalikku talumuuseumi ning palju targemaks Eesti ajaloo kohta. Muuseumis tekitas enim elevust see, et poisid said raudrüüsid ka päriselt endale selga proovida. Ööbiti imearmsa Piusa Ürgoru kiirevoolulise jõe vahetus läheduses.

Reisi jooksul külastati ka Alatskivi lossi, mis jättis kogu perele oma imekauni looduse ja uhke mõisahäärberiga kustumatu mulje. Lapsed kirjutasid oma ehedad emotsioonid ka mõisa külalisteraamatusse.

Veel jõuti külastada Eesti Maanteemuuseumi ning saadi huvitavaid teadmisi sellest, miks peab liiklemisel hästi tähelepanelik olema ning kuidas muutuvad aja jooksul liiklejate vajadused ja harjumused.

Pärast reisilt naasmist osales pere vanim poeg naabermajas toimunud põnevas eksperimendis, kus kolme päeva jooksul pidid lapsed ise toime tulema kõikide majapidamistöödega ning lisaks ka väiksemate õdede-vendade eest hoolitsema. Perepoeg sai austava tiitli „isa“ ning ühiselt tehti süüa, koristati tube ning tegeleti kõige sellega, millega tavaliselt tegelevad peres ema ja isa. Päris ema oli ise ka eksperimendi ajal kodus, kuid astus üles vanaema rollis. Lapsed aga õppisid selle eksperimendi käigus väga palju ning said aru, miks ema-isa vahel õhtuti väsinud on ning avastasid, et tegelikult saavad lapsed oma vanemaid igapäeva elu ladusamas korralduses kogu aeg aidata.

Juuli lõpus külastas pere Narvas toimunud tasuta kontserti. Pärast kontserti avaldas peretütar soovi sügisest kitarriõpinguid alustada. Ema toetas seda mõtet kahe käega.

Ema Nadežda on väga õnnelik, et pea kogu suve on kõik tema lapsed viibinud suurema osa päevast õues, mõeldes välja omi mänge, jalutades lähedalasuvas metsas, hüpates batuudil ning kiikudes või jalgratastega ringi vurades.

Isegi pere noorim, kaheaastane pesamuna kihutab suuremate õdede-vendadega koos ringi nagu tõeline võidusõitja. Äärmiselt hea meel on emal selle üle, et naabriperega on läbisaamine  suurepärane. Viimasel ajal on pered  tihti koos õhtustanud, lapsed veedavad pidevalt ühiselt aega ning emadki saavad omavahel maailmaasju arutada. Vaikselt aga järjekindlalt hakkab välja kujunema traditsioon, et naabrilapsed tulevad iga päev nende õuele mängima.

„Suvi on täiuslik siis, kui oled saanud oma argirutiinist välja, kogeda uusi emotsioone ning ületanud iseennast,“ arutleb ema Nadežda. „Seda kõike ja veel palju rohkemgi on meie pere saanud ning ma olen selle eest väga tänulik!“