16. septembril kell  toimus Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses SOS Lasteküla konverents „Aita last – mõtetest tegudeni“, kus Eesti tuntud kultuuritegelased, ettevõtjad, ajakirjanikud, riigimehed, heategevusorganisatsioonide juhid ja teised ärksad mõtlejad ning aktiivsed tegutsejad tulid kokku, et arutleda Eesti asenduskodude ja seal elavate laste hetkeolukorra ning hädavajalike muudatuste üle.

anuvalba-oigeKonverentsi juhib eesti tele- ja raadioajakirjanik Anu Välba

Esinejad ja ettekannete teemad

dagmar kutsar-oigeDagmar Kutsar – “Mis on lapsele parim?”
Dagmar Kutsar on Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaaltöö õppetoolidotsent. Tema viimase aja teaduslike huvide keskmes on lapsed ja nende heaolu, sh laste heaolu mõtestamine laste õiguste normatiivses raamis. Tema eriline huvi on laste endi kui aktiivsete sotsiaalsete toimijate, sh laste perspektiivi vastu. Ta on toimetanud raamatud „Laste heaolu“ (ESA 2013), Children and Non-Discrimination (2014, koos Hanne Warminguga), „Lapsed“ (ÜRO 2000), juhendanud mitmeid laste endi perspektiivi järgivaid lõputöid ja avaldanud laste heaolu eri aspektide kohta artikleid.

ylle-madise-oige

Ülle Madise – “Kes peaks saama vilepilli?”
Ülle Madise on Eesti Vabariigi Õiguskantsler ja Tartu Ülikooli riigiõiguse professor. Ta on olnud Justiitsministeeriumi avaliku õiguse osakonna spetsialist ja juhataja, Riigikogu põhiseaduskomisjoni nõunik-sekretariaadijuhataja, Riigikontrolli II auditiosakonna peakontrolör, Vabariigi Valimiskomisjoni liige, Tallinna Tehnikaülikooli avaliku õiguse professor ja Vabariigi Presidendi õigusnõunik.
„Igaühest võiks saada ta enda parim versioon. Kuidas luua kõigile lastele tugev lähtealus?“

Rait Kuuse-oigeRait Kuuse – “Asendushoolduse väljakutsed”
Rait Kuuse on ametis Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna asekantslerina. Sellele eelnevalt on ta alates 1999 a. töötanud erinevatel ametikohtadel Justiitsministeeriumi haldusalas koordineerides peamiselt õigusrikkujatega tehtavat sotsiaaltööd ja alternatiivkaristuste arengut. Ta on aktiivselt osalenud oma valdkonnas rahvusvahelises koostöös peamiselt kriminaalpoliitiliste reformide ja alternatiivkaristuste edendamise ning õigusrikkujatega tehtava sotsiaaltöö valdkonnas.
Kuuse arvates tuleb perekondi laste kasvatamisel toetada ja nõustada, ennetus peab olema esikohal. “Lapsed vajavad kodu ja perekonda, mitte lastekodu – lapse perest eraldamine on äärmuslik abinõu. Institutsionaalne hooldus peab veelgi vähenema ning tänased sobimatu keskkonna või tööpraktikaga asutused tuleb sulgeda,” ütleb ta.

rebaneraul-oigeRaul Rebane  – “Võtjast andjaks”
Raul Rebane
on kommunikatsioonikonsultant. Pärast tööd Eesti Televisioonis on Raul Rebane pühendunud kommunikatsiooniteooriatele,  eelkõige on ta huvitatud infosõdade teooriast ja praktikast. Publitsistina huvitavad teda teemad „kuidas asi välja näeb“ ehk kuidas emotsionaalne kommunikatsioon võib mõjutada inimeste valikuid.   2000–2012 juhtis hobi korras  Gerd Kanteri rahvusvahelist tiimi paljude tiitlivõistluste medaliteni.
Ettekanne räägib just praegu käimasolevast suurest protsessist Eestis, kus osa elanikkonnast on muutunud abisaajast abiandjaks. Sellega kaasneb loomulikult palju erinevaid arusaamu, lausa konflikte.

ilmar-raag-oigeIlmar Raag –  “Lastekodulapsed teispool ekraani”
Ilmar Raag on filmikriitik, stsenarist, režissöör, televisioonitegelane, tippjuht, praeguse valitsuse kommunikatsioonibüroo nõunik, mitmekülgne arvamusliider ja lastekodulaste hingeelu käsitlenud mängufilmi „Ma ei tule tagasi“ autor. Film keskendub lastekodulastele, kes otsivad laiast maailmast endale lähedasi. Tema linateoste hulka kuuluvad veel „Klass“, „Eestlanna Pariisis” ja „Kertu“.

 

 

Ursula Zimmermann

Ursula Zimmermann – “Hoolimine kui elu aabits”
Ursula Zimmermann on aastaid kirjanduslikult ja ajakirjanduslikult aktiivne olnud, tõlkinud nii poeesiat kui filmitekste ja sel aastal avaldas ka oma esikluulekogu „Kiripuu“.  Ursula on raamatu SOS Lasteküla „Meie kõigi lapsed“ üks kaasautoritest.

„Hea vundament on tugeva maja alus. Inimhinge vundament sünnib hoolimisest ja hingesoojusest“.

Ranol Kasevali-oigeRanol Kaseväli – “Annetuste kogumine Eestis”
Ranol Kaseväli on ettevõtja ja pereisa. Ülikooli ajal hakkas Ranol käima Ameerikas ukselt uksele raamatuid müümas Southwesterni programmiga. Oma 7 suve jooksul oli Ranol üks parimaid müügimehi ja tiimiehitajaid ning täna on ta Southwesterni programmi müügijuht.  Raamatumüügi sõpradega teeb Ranol Eestis erinevaid heategevusprojekte ja on viimased neli aastat toetanud SOS Lasteküla. SOS Lasteküla abistamiseks korraldavad Southwesterni tudengid igal kevadel „Kevadkoputuse“ päeva, kus üle 100 tudengi käivad Eestis ukselt uksele ja koguvad annetusi SOS Lasteküla jaoks.  Lisaks aitab Ranol koordineerida aastaringselt kaubanduskeskustes püsiannetuste kogumist.

Andres lember-oigeAndres Lember –  “Sotsiaalse vastutuse turunduslikud eesmärgid – kas oma töötajatele või klientidele mõeldes”
Andres Lember  on 20 aastat tegutsenud meedia-, kommunikatsiooni- ja turundusvaldkonnas. Ta on pidanud Eesti mõjukaima päevalehe Postimees tegevtoimetaja ametit, juhtinud suurettevõtete G4S Eesti ja ETK turundust ning töötab praegu Baltimaade juhtiva ravimimüüja Tamro Baltikumi turundus- ja kommunikatsioonijuhina.
„Millised on turundaja tagamõtted heategu tehes – kui tihti on see sisuline tegevus ja millal pelgalt klantsiva fassaadi loomine. Kuidas võtta sotsiaalset vastutust ja kas sellega kaasneb ka kohustusi?“ 

helenius-oigeJoakim Helenius – “Milline on ettevõtja roll annetajana Eesti ühiskonnas; isiklik vaade”
Joakim Helenius on Trigon Capital Groupi nõukogu esimees.
„Läbi annetamise saavad inimesed näidata, et nad hoolivad abivajajatest.  Milline peaks aga olema annetusi koguvate heategevusorganisatsioonide koostöö riigiga, et see teeniks meie kõigi huve?“

 

andresaru-oige

Andres Aru – Paneeldiskussioon
Andres Aru on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna. Töötab alates 2004. aastast Õiguskantsleri Kantseleis, kus on tegelenud sotsiaalsete õiguste kaitsega seotud küsimustega ning alates 2011. aastast on ta pühendunud laste ja noorte õigustele. Oma töö tõttu on ta külastanud paljusid Eesti asenduskodusid ning osalenud asenduskoduteenuse analüüsi koostamisel.

 

    

9.00-9.30 Kogunemine ja registreerumine konverentsile. Tervituskohv
9.30-9.50 Konverentsi avamine: Margus Oro, Anu Välba
9.50-10.10 Dagmar Kutsar „Mis on lapsele parim?“
10.10-10.30 Rait Kuuse „Asendushoolduse väljakutsed“
10.30-10.50 Ülle Madise „Kes peaks saama vilepilli?“
10.50-11.00 Küsimused ettekandjatele
11.00-11.30 Kohvipaus
11.30-11.50 Raul Rebane  „Võtjast andjaks“
11.50-12.10 Ilmar Raag „Lastekodulapsed teispool ekraani“
12.10-12.30 Ursula Zimmermann „Hoolimine kui elu aabits“
12.30-12.40 Küsimused ettekandjatele
12.40-13.25 Lõunapaus
13.25-13.45 Ranol Kaseväli „Annetuste kogumine Eestis“
13.45-14.05 Andres Lember „ Sotsiaalse vastutuse turunduslikud eesmärgid – kas oma töötajatele või klientidele mõeldes“
14.05-14.25 Joakim Helenius „Milline on ettevõtja roll annetajana Eesti ühiskonnas; isiklik vaade”
14.25-14.35 Küsimused ettekandjatele
14.35-15.05 Kohvipaus
15.05-16.05 Paneeldiskussioon: Andres Lember, Rait Kuuse, Andres Aru, Ilmar Raag

Järelkaja: