Narva-Jõesuu lapsed said Juurus palju uusi kogemusi

Sel talvel tuli Juuru ja Narva-Jõesuu lastel imeline idee, kuidas õppida eesti ja vene keelt nii, et poleks igav ning saaks palju uusi sõpru! Idee oli väga lihtne – selleks tuli nõusse saada mõlema küla pered ning üksteisele külla minna, et kohaliku eluolu ja inimestega tutvuda. Pered saadi nõusse väga kerge vaevaga ning tänaseks on selge, et need külaskäigud tõid paljudele lasteküla väikestele lastele sõbrad kogu eluks!

Veebruarikuus külastasid Juuru noored Narva-Jõesuu lasteküla ning nende imelisi muljeid ning kohtumisi saad lugeda SIIT. Märtsikuus aga seadsid Narva-Jõesuu lapsed ennast külla Juuru peredele ning külaskäigu lõppedes oli selge, et kindlasti mitte ei jää see viimaseks korraks ning juba lähiajal panevad mõlema lasteküla pered pead kokku, et välja nuputada uusi ja põnevaid ühisüritusi.

Narva-Jõesuu lapsed vaimustusid Raplamaal olles kõigest –niivõrd teistmoodi oli kohalik eluolu ning ka loodus võrreldes sellega, millega nemad oma kodukandis harjunud olid. Esimene üllatus tabas noori juba saabumisõhtul, sest ööbimine polnud mitte tavalises hotellis, vaid hoopis kõrtsis! Selliseid hooneid Ida-Virumaal eriti ei ole ning seetõttu oli üllatusmoment eriti suur.

Kõrtsi lähedal asub ka  Ivan Kruzensterni sünnipaik. Narva-Jõesuu poisid olid väga  üllatanud, et neilegi väga tuntud meremees ja admiral on pärit Raplamaalt, Hagudi alevikust.

Imetleti ka kaunist Eestimaa loodust – põllud ja metsad olid lumega kaetud justnagu muinasjutus. Ja milline vaikus! Linnas elades on tavaline, et pidevalt ümbritseb sind vali lärm ja müra. Kõrtsihoovis elades oli tunne justnagu elu korraks peatuks – nii vaikne ja harras oli seal olemine!

Kaunite keraamiliste kunsiteoste loomiseks on vaja erinevaid abivahendeid

Keraamika töötoas valmistatakse imelisi meistriteoseid

Järgmisel päeval külastasid pered Atla mõisa, kus asus kohalik populaarne keraamika töötuba. Noored vaatasid, kuidas nii tavalisest materjalist nagu savi saab meisterdada nii kauneid ja imelisi esemeid – graatsilised valamud, filigraansed tassid ja kausid, erikujulised figuurid ja isegi piparkookide tegemiseks vajalikud vapiga vormid! Lapsed olid täiesti vaimustuses, kui neile anti võimalus ka ise kätt proovida ja välja valida, mida nad meisterdada tahaksid. Tulemused said vapustavalt kaunid!

Kui kaunite kunstidega tegeletud ning meistriteosed saviahju kuivama pandi, läksid lapsed tutvuma Rapla linnaga ning Juurus asuva kohaliku kooliga, kus Juuru lasteküla lapsed igapäevaselt koolis käivad.

Pärast seda ootas kõiki näljaseid juba ema Liilia koos pereabilise Dianaga, kes näitasid, kuidas valmistada imemaitsvat mulgipurtu ning kamakreemi. Ühiselt valmistati veel kaeraküpsiseid.

Kui Juuru lapsed vaimustusid Narva-Jõesuus  siberi pelmeenidest, siis sama kiitvaid hinnanguid said Juuru pered mulgipudru ja kamakreemi kohta – on ikka tore, kui õnnestub maitsta midagi uut, mis maitseb veel suurepäraselt!

Pärast maitsvat kõhutäit korraldati äge ja võistluslik bowlinguturniir, kus kõigil oli tuju hea ja meeleolu lustlik! Külaskäigu ajal jõuti ühiselt tutvuda veel ka Mahtra kodumuuseumiga, kus saadi palju huvitavat infot nii Mahtra sõja kui ka tavalise  eestlase tolleaegse eluolu kohta. Oli väga huvitav ja samas ka hariv.

Viimasel õhtul arutleti ühiselt selle üle, kuidas selliseid toredaid külaskäike edaspidi veel korraldada ning milliseid mõtteid kogu see vahva projekt üldse tekitas. Kõik olid arvamusel, et see on parim asi, mis nendega juhtunud, sest sõbrad, kellega nende külaskäikude ajal tutvuti, jäävad eluks ajaks.

Laste jaoks oli tähtis, et projekti käigus saadi sõbrad kogu eluks

Lahkudes kallistati kõiki kõvasti ning pisarad silmis saadeti sõbrad tagasi koduteele, hinges suur lootus ja igatsus peatse taaskohtumise järele!

Aitäh kõikidele, kes nõu ja jõuga sellesse vahvasse keelekümblusprojekti panustasid!

Noorteprojekt „Narva-Jõesuu ja Juuru SOS Lastekülade keelepraktika“ saab teoks tänu projektikonkursile „Pick up – Briti Eri“ ning rahastajatele Briti Nõukogu ja Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus.